Komuna e Konçës është komunë që shtrihet në pjesën juglindore të Maqedonisë. Qendra e komunës është Konçe.

Komuna e Konçës
Општина Конче
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Konče Municipality, North Macedonia.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Konçës is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Konçës
Komuna e Konçës

Koordinatat: 41°29′0″V 22°24′0″L / 41.48333°V 22.40000°L / 41.48333; 22.40000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni juglindor
(Rajonet e MV)
Zyrat Konçe
Kryetari i komunës Blagoj Ilijev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 233.05 km2
Popullsia 3,536 banorë
Dendësia 15.17 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2424
Prefiksi (+389) 032
Targa RA
Koordinatat 41° 29′ 0″ Veri

22° 24′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.Konce.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e ... ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 3 536 banorë nga të cilët x % janë ...

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Komuna e ... i përfshin këto vendbanime :


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi