Konstandin Kastrioti

fisnik shqiptar

Konstandin Kastrioti (1437/8 -?) ishte një fisnik shqiptar dhe një anëtar i familjes Kastrioti. Ai ishte nipi i Skënderbeut, ndërsa emri i babait të tij është i panjohur. Gjatë Ekspeditës të Skënderbeut në itali në moshën njëzet e dy ose njëzet e tre ai u dërgua në Itali për të komanduar një kontigjent të trupave për të ndihmuar Ferdinand I i Napolit për të ruajtur sundimin e tij kundër Angevin-ëve dhe aleatëvetë tyre.

Pasi që Skënderbeu ishte i zënë me punët e brendshme në Shqipëri, Konstandini luajti një rol kryesor në ekspeditë shqiptare para ardhjes së xhaxhait të tij. Ai shërbeu nën urdhrat e Ferdinand-it i cili ishte duke u përpjekur për të rimarrë territorin e tij, pasi ato u pushtuan nga Angevin-ët dhe aleatët e tyre.

Së bashku me kalorësinë e Konstandinit, Francesco del Balzo, Duka i Andria-s i cili kishte mbetur besnik ndaj Ferdinandit, arriti të mposhtë Ercole d'Este, një nga fisnikët pro-Angevin në Gargano. Konstandini dhe Ferdinandi ishin në gjendje për të rimarrë teritoret e humbur para se Skënderbeu të zbarkoi në Itali dhe më pas të marr komandën.

BurimiRedakto

Frashëri, Kristo (2002), Botimet Toena, ISBN 99927-1-627-4 [Gjergj Kastrioti Skënderbeu: jeta dhe vepra, 1405–1468 [http://books.google.com/books?id=vwR3PQAACAAJ&dq=kristo+frasheri+skenderbeu&hl=en&ei=vD6aTMPAFoPGlQeau_HZDw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCsQ6AEwAA Gjergj Kastrioti Skënderbeu: jeta dhe vepra, 1405–1468]] Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!) Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)