Konyaspor Kulübü është klub futbollistik turk bazuar në Konia. Klubi u themelua më 22 qershor 1922 me emrin Konya Gençlerbirliği dhe ka luajtur në stadiumin e vet vendase Stadiumi Konya Büyükşehir Belediye. Konyaspor tani luan në Süper Lig. Ngjyrat e klubit janë gjelbërt dhe bardhë.[2]

Konyaspor
Emri i plotëAtiker Konyaspor Kulübü
Pseudonimi(et)"Anadolu Kartalı"
Themeluar22 qershor 1922[1]
StadiumiStadiumi Konya Büyükşehir Belediye,
Konia, Turqi
Kapaciteti42.042
PresidentiFlag of Turkey.svg Fatih Yılmaz
TrajneriFlag of Turkey.svg Mustafa Reşit Akçay
LigaSüper Lig
2018-198
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

LojtarëtRedakto

26 shkurt 2017[3]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Kaya Tarakçı
2   Mb Volkan Fındıklı
3   Mb Barry Douglas
4   Mb Ali Turan
5   Mb Selim Ay
6   Mf Jens Jønsson
7   Mf Ömer Ali Şahiner
8   Mf Ali Çamdalı
9   Sm Dimitar Rangelov
10   Sm Riad Bajić
11   Mf Deni Milošević
14   Mf Marc Kibong Mbamba
15   Mf Emre Can Atila
17   Mf Ali Dere
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18   Mf Amir Hadžiahmetović
19   Mb Can Demir Aktav
20   Mf Vedat Bora
22   Pt Ataberk Gürgen
25   Pt Abdulaziz Demircan
26   Mb Jagos Vukovic
27   Mf Alban Meha
30   Pt Serkan Kırıntılı
42   Mb Abdülkerim Bardakçı
54   Mb Mehmet Uslu
61   Sm Halil İbrahim Sönmez
88   Sm Ioan Hora
89   Mb Nejc Skubic
21 Moryke Fofana

PresidentëtRedakto

 • Nurettin Ülker (1995–2002)
 • Mehmet Köseoğlu (2002–2004)
 • Ahmet Şan (2004–2007)
 • Mustafa Yayla (2007–2008)
 • M.Ali Kuntoğlu (2008–2009)
 • Bahattin Karapınar (2009–2011)
 • Ahmet Şan (2011–2017)
 • Fatih Yılmaz (2017-...)

ReferimeRedakto

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2017. Marrë më 7 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "Tarihçe" (në turqisht). konyaspor.org.tr. 17 maj 2017. Marrë më 17 maj 2017.
 3. ^ http://www.konyaspor.org.tr/Futbolcular.asp?dil=53