Konia (turqisht: Konya) është qytet në Rajonin e Anatolisë QendroreTurqi. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2015, qyteti ka pasur 2,130,544 banorë. Konia është qyteti i zhvilluar në ekonomi dhe industri.[1][2][3] Është qyteti i shtatë më i popullarizuar në Turqi.[4]

Konia
Qytet
Kolazh me pamje nga Konia
Kolazh me pamje nga Konia
Skeda:Turqia
Population
 • Total2.130.544
Websitewww.konya.bel.tr

KlimaRedakto

Temperaturat gjatë verës arrijnë 30 °C. Temperatura më e lartë e regjistruar ishe 40.6 °C më 30 korrik 2000. Temperaturat gjatë dimërit arrijnë −4.2 °C. Temperatura më e ulët e regjistruar ishe −26.5 °C më 6 shkurt 1972.

TransportiRedakto

AutobusiRedakto

Stacioni i autobusit ka lidhje me një sërë destinacionesh, përfshirë Stambollin, Ankaranë dhe Izmirin.

TramvajRedakto

Konia ka një rrjet të tramvajit në qendër të qytetit, në të cilin janë duke u përdorur tramvaje Škoda 28 T.[5]

TreniRedakto

Konia është e lidhur me Ankaranë, Eskishehir dhe Stambollin nëpërmjet shërbimit të shpejtë hekurudhore të Stacionit Hekurudhor të Republikës Turke.[6][7]

AeroportiRedakto

Aeroporti i Konias është aeroport publik dhe baza ajrore ushtarake që përdoret nga NATO. Aeroporti shërbeu 2,924 avionë dhe 262,561 pasagjerë.[8]

BinjakëzimetRedakto

Evropë

Amerika

Azia

ReferimetRedakto

 1. ^ Financial Times: Reports — Anatolian tigers: Regions prove plentiful
 2. ^ root. "Anatolian Tigers". Investopedia. Marrë më 25 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Zaman: Anatolian tigers conquering the world". Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2013. Marrë më 23 korrik 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ http://www.citypopulation.de/Turkey-RBC20.html December 2012 address-based calculation of the Turkish Statistical Institute as presented by citypopulation.de
 5. ^
  1. REDIRECT Stampa:En "Škoda Transportation wins Konya tram contract". Marrë më 2013-09-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Opening of Ankara - Konya fast line completes strategic link". Railway Gazette. 24 gusht 2011. Marrë më 2013-02-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Invensys commissions ERTMS solution on Turkish High Speed Line". European Railway Review. 7 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2011. Marrë më 23 korrik 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Konya Hava Meydanı Arkivuar 13 janar 2010 tek Wayback Machine at DHMİ (State Airports Authority)
 9. ^ Kyoto İle Kardeş Şehir Protokolü İmzalandı, Heyet Japon Parkı'nı Gezdi Arkivuar 16 tetor 2014 tek Wayback Machine, Konya Büyükşehir Belediyesi (2010)