Koordinatat: 39°46′36″V 30°31′14″L / 39.776667°V 30.520556°L / 39.776667; 30.520556


Eskishehir është nje qytet në Turqi.

Eskishehri
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13.925 km2
Popullsia 812.320 banorë (2013)
Dendësia 58 banorë/km2
Faqja Zyrtare Web faqja

Profesori i njohur Eqrem Çabej ka lindur këtu.

GjeografiaRedakto

  • Distritet (ilçeler):

Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Odunpazarı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar, Tepebaşı.