Sian (Kinezisht: 西安) është qytet i cili ndodhet në veriperëndim të Kinës. Sian është një nga qytetet më të vjetra në Kinë, qyteti ishte i njohur si Chang'an para dinastisë Ming.[1] Sian është qyteti më i popullarizuar në Kinën Veriperëndimore dhe poashtu një nga tre qytetet e popullarizuar në Kinën Perëndimore.[2]

Sian
西安
Qytet
Xhamia e Madhe në Sian
Xhamia e Madhe në Sian
Popullsia
 • Gjithsej8.467.837
{{{postal_code_type}}}
710000 - 710090
Faqja zyrtarewww.xa.gov.cn

Demografia

Redakto

Në fund të vitit të 2012-së, Siani ka pasur 85 milionë banorë. Krahasuar me regjistrimin e popullsisë së vitit 2000, popullsia është rritur nga 74.1 milionë banorë. Popullsia është 51.66% meshkuj dhe 48.34% femra.

Religjioni

Redakto

Budizmi

Redakto

Budizmi është feja më e madhe në vend i cili ka tempuj të shkollave budiste kineze dhe tibetiane.

Krishterimi

Redakto

Alopen ishte misionari i parë i krishterë i cili ka bërë misionin e tij në Kinë gjatë dinastisë Tang. Ai ishte misionar nga kisha e Nestorianit.

Islami

Redakto

Siani ishte qyteti i parë kinez i cili u përhap Islami. Gaozong of Tang i cili ishte perandor i dinastisë Tang e lejoi Islamin më 651 pas erës sonë. Siani ka komunitet të madh musliman, shumica e të cilëve i takojnë grupit Hui. Muslimanët Hui janë rreth 50.000.[3] Në qytet ka shtatë xhamia. Xhamia e Madhe është më i njohur.[4]

Binjakëzimet

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Xi'an". Enciklopædia Britanike. Marrë më 2008-09-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "最新中国城市人口数量排名(根据2010年第六次人口普查)". www.elivecity.cn. 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2015. Marrë më 2014-05-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ 中国七大中心城市人口资源大调查 Arkivuar 23 shtator 2015 tek Wayback Machine "Population survey of the seven central cities of China", Zhang Zhizhong, National Family Planning Commission
  4. ^ Mosques in Xian Arkivuar 30 prill 2017 tek Wayback Machine from www.muslim2china.com