Korani (trajta e pashquar Koran)[1] (Salmo letnica) është një specie endemike e troftës në liqenin e Ohrit dhe lumin e Drinit të Zi, në Shqipëri dhe Maqedoni.

Korani
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
S. letnica
Emri binomial
Salmo letnica (Karaman, 1924)

Peshkimi dhe gastronomia Redakto

Korani është një specialitet gatimi si në menutë shqiptare, ashtu edhe në ato maqedonase. Peshkimi në vitet e fundit e ka rrezikuar deri zhdukjen e këtij peshku të rrallë endemik[2], megjithëse ekzistojnë nisma dhe janë organizuar shumë veprimtari nga të dyja palët për ruajtjen e koranit. Qeveria e Republikës së Maqedonisë ka ndaluar peshkimin e koranit me ligj, që nga viti 2004 deri në 2014, ndërsa që prej vitit 2003, ligji mbi peshkimin në Shqipëri ndalon peshkimin vetëm gjatë periudhës së shumëzimit[3], por për pjesën tjetër të vitit nuk ka kufizime, çka nuk ka penguar peshkimin ilegal dhe mbipeshkimin[4].

Korani gjendet i gdhendur në anën e pasme të monedhës maqedonase 2 Denarëshe, të lëshuar në vitin 1993.[5]

Referime Redakto

  1. ^ Crivelli, A.J. 2006. Salmo letnica Arkivuar 10 korrik 2010 tek Wayback Machine. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2010.1 Downloaded on 20 May 2010.
  2. ^ "Fossil Trout" Faces Extinction in Balkans, Experts Warn
  3. ^ http://www.biogeosciences-discuss.net/7/5347/2010/bgd-7-5347-2010.pdf [page 19 of 36 (type 5365)]
  4. ^ "ALBANIA PILOT FISHERY DEVELOPMENT PROJECT, page 2" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 qershor 2011. Marrë më 1 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ National Bank of the Republic of Macedonia. Macedonian currency: Coins in circulation Arkivuar 23 shkurt 2009 tek Wayback Machine. – Retrieved on 30 March 2009.