Kozhnjeri ose Bjeshka e Kozhnjerit është një rezervat strikt i natyrës, i shpallur në vitin 1955, dhe gjendet në perëndim të Deçanit, Kosovë.[1] Sipërfaqja e Kozhnjerit është 150 ha, ndërsa lartësia mbidetare është prej 1.708 m.[1]

Kozhnjeri
Kozhnjeri is located in Earth
Kozhnjeri (Earth)
Koordinatat42°35′12″N 20°08′34″E / 42.58667°N 20.14278°E / 42.58667; 20.14278
ShtetiKosova Kosova
QarkuGjakovë
KomunaDeçani
Sipërfaqja150 ha
Krijimi1955

Burimi

Redakto
  1. ^ a b "RAPORT PËR GJENDJEN E NATYRËS 2010 - 2014" (PDF). ammk-rks.net. Prishtinë: MINISTRIA E MJEDISIT DHE PLANIFIKIMIT HAPESINOR. 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 shtator 2016. Marrë më 1 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)