Krahëthata zogngrënëse

Accnis edit.jpg

Krahëthata zogngrënëse (Anglisht: Euroasian sparrowhawk; Latin: Accipiter nisus), e njohur edhe si zogngrënësi verior apo thjesht zogngrënësi (sparrowhawk), është një shpend i vogël grabitqar i familjes Accipitridae. Edhe pse ky shpend është një grabitqar i specializuar në kapjen zogjve të pyjeve, shumë lehtë mund të gjendet edhe në çdo vendbanim dhe shpesh gjuan tufën e shpendëve në qytete dhe fshatra. [1] [2]  

Shih edheRedakto

GaleriaRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  2. ^ http://www.bioone.org/doi/abs/10.1525/auk.2009.09108?journalCode=tauk

Lidhje të jashtmeRedakto