Kristianstad është një qytetë në Skåne veri-lindje të Skånes. Kristianstadi është zona 31 me e banuar e Suedisë, dhe Skånes e katërta më e madhe, me 39 711 banorë (2016).


Krisianstad
Skeda:Kristianstads Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej84.930
{{{postal_code_type}}}
1290
Faqja zyrtarehttp://www.kristianstad.se/

Kristianstad ishte deri më 1996 të qytetit e qarkut të Kristianstad, i cili në vitin 1997 u ngjit në Rajonin Skåne. Që edhe këshillat e qarkut u shkrirë në Rajon Skåne, qyteti u bë në vitin 1999 selinë e administratës së tij. Qyteti ka gjatë pesëmbëdhjetë viteve të fundit ka shkuar nga një garnizon tipike dhe administrative të qytetit në një qytet të zhvilluar tregtare me një pjesë të madhe Skåne mbulimit të gjerë në veri-lindore, Blekinge, perëndimore dhe veriore Österlen.

Pak histori Redakto

Qyteti i Kristianstad u themelua pas Luftës së Kalmar 1614 nga mbreti danez Christian IV, pas qytetin e afërt të LH janë pushuar nga puna. Kristianstad komuna ka për të nënshkruar këtë ditë të krishterë IV me një "C4" në komunën e tij të armëve. Kristianstad është ndoshta i vetmi qytet në botë me vulën e një mbreti të huaj, si arma e tij. Kjo vulë është shtypur edhe për një kohë në monedhën vendase, kur ka qenë banka lokale e cila kishte të drejtë të nxjerrë të tilla. Shënimet e fundit e Christian IV u botua rreth ana e shekullit. Suedezët janë thënë për të gjithashtu kanë lënë qytetin e mbajtur pallton e saj të armëve, sepse ajo fittingly shkoi në blu dhe të verdhë.

Letër në ndërtim është lëshuar në 1614, por statuti qytetit deri në 1622, kur qyteti mori edhe një e drejtë lëndë qytet. Në frymën e Kristianstad ndaluar të dy majtë dhe Åhus të jenë qytete në Kristianstad u themelua. Qytetit u ndërtua nga fillimi, si një fortesë, me mure, moats dhe kullave. Kjo është për t'u mbrojtur nga suedezët, i cili përfshinë zonën. Ajo nuk ka kaluar shumë kohë, kur të Paqes të Roskilde në 1658 u bë Kristianstad Suedisht së bashku me pjesën tjetër të Skåne. Qyteti ishte pra vetëm në duart daneze për rreth 40 vjet. Danezëve u kthye, megjithatë, gjatë Luftës së Scanian 1675-1679 për dy vjet dhe edhe në 1710, por vetëm për një muaj.

Kristianstad shërbeu në shekullin e 1700 si vendbanim për dy krerët e shtetit në ekzil. Njëri ishte Stanisław Në Leszczyński të Polonisë dhe tjetra ishte Philip Orlik të Ukrainës. Të dy mbështetur fushatën Charles XII-së kundër Rusisë dhe pastaj ra në sy të keq më vonë si lufta u kthye në avantazh ruse.

1772 ishte grusht shteti Gustav III d'shteti nga ngjarjet e të përgatitur mirë në kryeqytet dhe dy qytetet e zgjedhur me kujdes kala, domethënë, Kristianstad dhe Suomenlinna. Johan Christopher Toll ishte në qendër të komplot i Kristianstad.

Kristianstad shpejt u bë një qendër e rëndësishme rajonale, dhe në një pjesë për të forcuar atraktivitetin e qytetit, qyteti u bë në qytetin e qarkut të Kristianstad County (i cili ka ekzistuar 1719-1997), kur Qeveria i Përgjithshëm Skåne shpërndahet 1719

1847 ishte një zjarr i madh urban, i cili shkatërroi 36 shtëpi dhe mbi 700 njerëz u bë i pastrehë. Në 1849 u vendos që ramparts kala që rrethojnë qytetin do të shkatërrohet. Qyteti kishte deri atëherë është rritur tollovi dhe një nevojë të fortë për zgjerim jashtë qytetit të vjetër ishte drejtkëndësh. Shkatërrimin e levees bërë edhe në hekurudhor mund të jetë sjellë në qytet. Pjesët e fundit të sistemit zgjedhor ishte prishur, megjithatë, nuk deri rreth 1910 rreth Tullskolan aktuale e Veriut. Ramparts vjetër u nxorrën në rregull thjesht në hendek i thellë që u zhvillua rreth qytetit. Në Veri Shkolla e Doganave ka bastion e mbretit është restauruar rreth mijëvjeçarit siç bëri në 1760-1780-shekuj në Kristianstad ishte një qytet kala. Inxhinier civil Anglisht John Nun Milner (1820-1890) ka shërbyer për një dekadë në mesin e shekullit të thahen Nosaby Liqeni (një gji të Liqeni Hammar). Kullimit prekur potencialin e qytetit për rritje lindje në një mënyrë radikale.

Kur Gjykata e Apelit për Skåne dhe Blekinge u krijuan në vitet 1800 u bë Kristianstad kryesor të qytetit, pjesërisht për shkak se qyteti ishte në mes midis Malmö në Skåne jug-perëndimore dhe Karlskrona në Blekinge lindore, Kristianstad dhe që kishte një ndikim të madh në Scania se ajo e qytetit ka sot. Në këtë kohë, Malmö dhe Kristianstad mjaft të ngjashme. Pas një fushate të gjatë të udhëhequr nga avokatët që përfaqësojnë disa Malmö dhe Lundit lëvizur Gjykata e Apelit në 1917 në Malmö. Në 1910 erdhi, megjithatë, Northern Scanian Këmbësorisë Regjimenti (I 6), u bashkua nga qyteti. 1922 u zhvendos në kazermat e regjimentit të reja nga Nasby. Gjatë viteve 1800, ishte i Kristianstad kështu status të lartë në shoqëri të vendit si rezultat i (si të ishte) të mbarë institucionet sociale të tilla si Gjykata e Apelit dhe regjimente. Gjuhë e folur ishte qyteti i përmendur ndonjëherë si "pallatin e dimrit Scanian bujari". Kjo ishte gjatë dimrit si e fisnikërisë Scanian pronari lëvizur në nga kështjellat të ftohtë dhe drafty e apartamenteve përfaqësuese në Kristianstad. Në veçanti, u bë perëndimore Bulevardi është një rrugë e njohur për klasës së lartë.

Christian Stad Enskilda Bank (themeluar 1865) rezultoi në vitet 1800 kartëmonedhave vonë me portretet e Christian IV në vendin e mbretit të Suedisë (shënim individual banka çështje e mbyllur të drejtë në 1898).

Kur Rajoni Skåne u formua, por Malmö të kujdeset për shumicën e administratës qarkut, ndërsa Këshilli i Qarkut u mbajtën në Kristianstad. Edhe pse Gjykata e Qarkut në Skåne County ishin vendosur në Kristianstad, deri në vitin 2008. Skåne County Muzeu, i njohur tani si Muzeu Rajonal Kristianstad, është e vendosur pjesërisht në arsenalin e vjetër të krishterë IV nga Vitet 1600 dhe pjesërisht në ndërtesë e vjetër Post Office në sheshin kryesor. Sheshi i Madh është edhe salla e komunës së qytetit nga 1891.

Qytet Ushtarak Redakto

Kristianstad ishte i gjatë, një qytet i rëndësishëm garnizon me disa regjimente dhe Milostab e Jugut (Milo S) e cila gjendet në qytet, por gjatë shkurtimet e mbrojtjes në fillim të viteve 1990 ka humbur shumicën e kohës me përjashtim të Administratës të Shërbimit Kombëtar dhe fortifikimeve Kombëtare. Në vend të kësaj u zhvendos Kristianstad Universitetin në pjesën veriore të regjimentit të blinduara të regjimentit të Skåne (P 6, para se të 6 dhe unë 24) objektet e vjetra në Nasby. Dhe ka Wendes artileri Regjimenti (A 3) strehuar sapo Åsum Veriut janë tani duke përfshirë edhe një shkollë të mesme, artileri Muzeu dhe disa biznese të vogla. Një numër i komponimeve të lidhura me Kristianstad ushtarake është ende aktiv, të tilla si Shoqata Historia Wendes ushtarake dhe Alumni Association krijuesit Norring - P 6

Gjeografi Redakto

Atëherë Kristianstad është i ulët kanë pasur të barrikadës zonat kryesore ligatinore me qëllim të zgjerimit të qytetit. Pika më e ulët e Suedisë, 2,41 metra nën nivelin e detit, është në Kristianstad. Pjesë të qytetit gjendet nën nivelin e detit dhe e mbrojtur nga përmbytjet nga kanale dhe pompat e ujit. Për të parandaluar përmbytjet të ardhmen e qytetit është mbështetur tani levees ekzistuese dhe ndërtimin e ri të dy lumit Helge dhe Liqeni Hammar. Ajo është gjithashtu ndërtimin e një sistemi të madh pendë. Kërcënim Përmbytja ishte dukshëm më i lartë në pranverën e hershme të 2002, në mesin e komponentëve të tjerë të mëdha të Tivoli Park ishte nën ujë. Sot, megjithatë, ligatinat përreth qytetit gjithnjë e më shumë shihet si një aktiv jo, në sajë të paktën për ardhjen e ligatinave të ashtuquajturat. Qyteti është i rrethuar nga fusha e gjerë Kristianstad. Në veri dhe verilindje të jeni në majat më të larta vetëm të distriktit, Balsberget në veri dhe verilindje Kjugekull (në Ivösjön). Në jug të qytetit në Ekenabbens atje janë më të vogla, nganjëherë referuar si rainforest vetëm të Suedisë.

Biznes Redakto

Qyteti është qendra më e madhe e industrisë ushqimore suedeze dhe mbi 3500 njerëz janë të punësuar në industrinë ushqimore (për një tjetër 1000 persona punojnë në rritjen e kafshëve dhe kultivimin e foragjere dhe lëndëve të para). Në mesin e atyre që përfaqësojnë kompanitë e ushqimit janë mish suedeze, e cila ka një thertore të madhe në qytet, si Kronfågel, Procordia, Skåne qumështit, furrave të bukës Jug Lindore dhe Campbell dhe Apple e Madhe, Önos, Delicato, Gille, Culinar, bukë Sture dhe Konsum buke.

Si rezultat i sektorit të ushqimit të fortë të prodhuar disa produkte ushqimore të njohur në qytet dhe zonat përreth, duke përfshirë edhe zhurmën Pilsner Suxhuk (mbi 3 milion në vit), prej trangujve Nënë Anna dhe hash veriore. Produktet e tjera ushqimore të prodhuara në zonë janë erëza (duke përfshirë të eksportuara kerri në Indi), djathë (duke përfshirë herrgårdsost i vjetër në botë), qumështi, bukë (mbi 100 000 pjekur në vit), shërimit, proshutë spickefläsk, pije (shpikur me shum në Kristianstad), ujë në shishe pranverë (Malmberg), dhe më shumë.

Përveç sektorit ushqimor është dominuar qytetin e prani të fortë të sektorit publik, Rajoni Skåne Këshilli i Qarkut, Spitali Qendror, Shërbimi Kombëtar i Administrimit dhe të tjerët.

Vjetër Suedisë kursimet bankare të vendosura në Kristianstad, Banka e Kursimeve në 1826 (ish-Banka e Kursimeve Kristianstad), me mbi 300 të punësuarve në 20 zyra në jug të Suedisë. Siç e sugjeron edhe emri, u formua Bank 1826 Ai është gjithashtu më e madhe e kursimeve bankare në Shoqatën Banka e Kursimeve.

Transporti Redakto

Shkarko Blekinge bregdetare perëndimore ka pikën e saj në fund të qytetit dhe ai Kristianstad stacioni i trenit nga veriperëndim, duke e bërë stacion për një stacion fund. e vjetër Kristianstad e Jugut është sot Kristianstad hekurudhor muze. Ekziston edhe një tren për të Helsingborg dhe Kopenhagës. Nëpërmjet linjës Blekinge bregdetare, ju mund të trenit në Karlskrona përmes, Karlshamn. E22 autostradë kalon në qytet në periferi të saj jugore dhe konvergon me Härlövs shtretër Trail, rruga 19 dhe rruga 21, të cilat të gjithë përfaqësojnë lidhje të rëndësishme rrugore të qytetit. Jug të tjera Semi-mil të qytetit shtrihet Everöds Airport (emri zyrtar i Kristianstad Aeroportit), e cila ka qenë e planifikuar, dhe është rerouting rrugë për Sturup në rast të motit të keq ose barrierave. Shumë Autobusët e Skånetrafikens Express (Express Skåne) grisi nga Kristianstad, ndër të tjera, Ystad, Simrishamn, Malmö, Lundit dhe Älmhult.