Skåne është provincë (landskap) në jug të Suedisë. Në Skåne ka 33 komuna dhe qyteti më i madh është Malmö, i cili është gjithashtu qyteti i tretë më i madh në Suedi. Skåne kufizohet me Halland dhe Småland në veri, me Blekinge në verilindje, me Detin Baltik dhe ishullin Bornholm në lindje dhe jug dhe me Øresund në perëndim. Skåne ishte pjesë e mbretërisë së Danimarkës deri në vitin 1658.[1]

Skåne
Location of Skåne
Popullsia
 • Gjithsej1.274.069
{{{postal_code_type}}}
040–0418

Prej veriut në jug, Skåne është rreth 130 kilometra dhe mbulon më pak se 3% së sipërfaqes së Suedisë, por popullsia e rreth 1,300,000 përfaqëson 13% të popullsisë së Suedisë. Rreth 16% së Skånes janë njerëz të huaj që janë lindë këtu.[2]

QyteteRedakto

Sipas vitit 2016, qytetet që kanë pasur më shumë se 10,000 banorë janë:

 1. Malmö, 325,000
 2. Helsingborg, 104,122
 3. Lund, 87,800
 4. Krisianstad, 38,711
 5. Landskrona, 33,499
 6. Trelleborg, 32,290
 7. Ängelholm, 28,240
 8. Hässleholm, 22,500
 9. Ystad, 20,350
 10. Eslöv, 19,748
 11. Staffanstorp, 16,808
 12. Höganäs, 15,107
 13. Kävlinge & Furulund, 14,200

ReferimetRedakto

 1. ^ Graham, Brian and Peter Howard, eds. (2008). The Ashgate Research Companion to Heritage and Identity. Ashgate Publishing. ISBN 978-0-7546-4922-9, p. 79
 2. ^ Skåne i siffror Arkivuar 16 nëntor 2007 tek Wayback Machine. Den skånska resan mot framtiden. Länsstyrelsen i Skåne län, 14 February 2008. Retrieved 12 April 2008.