Norrbotten është pronvincë (landskap) në veri të Suedisë. Kufizohet në jug me Västerbotten, në perëndim me Lapland të Suedisë dhe në lindje me Finlandën.

Norrbotten
Stema Norrbotten
Location of Norrbotten
VendiSuedia Suedia
KrahinaSvealand
QarqetQarku Norrbotten
Sipërfaqja
 • Gjithsej26.671 km2 (10.298 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej196.059
 • Dendësia51/km2 (130/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
Kultura
 • LuljaMjedra arkitike
 • KafshaSiberian jay
 • Zogu
 • PeshkuVendase
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Administrata Redakto

Provincat e Suedisë nuk shërbejnë për qëllime administrative apo politike, por janë entitete historike dhe kulturore. Në këtë rast, megjithatë, qarku është më i vjetër se provinca. Kur u formua kufiri i ri kombëtar për Dukatin e Madh Rus të Finlandës, provinca Västerbotten u nda në dysh dhe formoi komunat Kolari, Muonio, Pello, Tornio, dhe Ylitornio. Sidoqoftë, Västerbotten finlandez nuk njihet mjaftueshëm si provinca e tij historike, kështu që zakonisht bashkohet në vend të kësaj me Österbotten, megjithatë duke lënë jashtë Muonio në Laponia. Qarqet më veriore të Suedisë u krijuan në vitin 1810, i përbërë nga pjesët veriore të Lappland dhe Västerbotten. Pas kësaj, Västerbotten veriore ka evoluar gradualisht si një provincë më vete.

Historia Redakto

Gjatë mesjetës, zona ishte e populluar pak nga samët, të cilët jetonin në gjueti, peshkim dhe tufë renë. Nga mesjeta e tutje, mbretërit suedezë u përpoqën shumë për të kolonizuar dhe kristianizuar zonën. Kolonët nga gjysma e atëhershme lindore e Suedisë, Finlanda – më të rëndësishmit prej të cilëve njiheshin si Birkarlët ~ kontrollonin tregtinë dhe madje edhe taksimin e zonës gjatë në shekullin e 16-të.[2] Një shenjë e rëndësishme e kontrollit suedez ishte kisha e madhe prej guri Nederluleå e vitit 1492. Ende sot, minoritetet finlandeze dhe sami jetojnë në Norrbotten dhe ata kanë ruajtur kulturën dhe gjuhën e tyre.

Historikisht, Västerbotten ishte emërtimi për Suedinë veriore, së bashku me zonat Lappland. Botnia Lindore ose Österbotten ishte në anën finlandeze.

Norrbotten ishte bërë gradualisht sinonim i zonës që më parë quhej Västerbotten veriore. Filloi të zhvillohet si një krahinë më vete. Gjatë shekullit të 20-të ajo mori të gjitha simbolet (kafshët, lulet etj.) të cilat u janë caktuar provincave të tjera të Suedisë. Por kishte ende njëfarë rezistence ndaj idesë që Norrbotten të ishte një provincë.

Stema simbolizon katër lumenjtë e mëdhenj në Norrbotten që derdhen në Gjirin e Botnisë: lumi Torne, lumi Kalix, lumi Lule dhe lumi Pite.

Vera mund të sjellë temperatura çuditërisht të ngrohta për gjerësi të tilla gjeografike veriore dhe Norrbotten mban rekordin e temperaturës së lartë të të gjitha kohërave për të gjithë Norrlandin në 37 °C.

Gjeografia Redakto

Zonat urbane më të mëdha Redakto

Qytetet e mëposhtme kishte më shumë se 10 000 banorë, në bazë të kufirit urban përtej 31 dhjetor 2010:

 1. Luleå, &0000000000046607.00000046.607
 2. Piteå, &0000000000022913.00000022.913
 3. Boden, &0000000000018277.00000018.277

Zonat urbane me më shumë se 1000 banorë, 31 dhjetor 2010:

 1. Kalix, &0000000000007312.0000007.312
 2. Älvsbyn, &0000000000004967.0000004.967
 3. Gammelstaden, &0000000000004960.0000004.960
 4. Haparanda, &0000000000004856.0000004.856
 5. Bergnäset, &0000000000003648.0000003.648
 6. Sävast, &0000000000003148.0000003.148
 7. Södra Sunderbyn, &0000000000002977.0000002.977
 8. Bergsviken, &0000000000002283.0000002.283
 9. Pajala, &0000000000001958.0000001.958
 10. Övertorneå, &0000000000001918.0000001.918
 11. Råneå, &0000000000001912.0000001.912
 12. Rosvik, &0000000000001735.0000001.735
 13. Marielund, &0000000000001726.0000001.726
 14. Norrfjärden,, &0000000000001362.0000001.362
 15. Hortlax, &0000000000001248.0000001.248
 16. Roknäs, &0000000000001238.0000001.238
 17. Töre, &0000000000001146.0000001.146
 18. Rolfs, &0000000000001116.0000001.116

Zonat tjerë:

Referime Redakto

 1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2021" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. Marrë më 2022-12-26.
 2. ^ Vahtola, Jouko. Tornionlaakson historia I. Birkarlit, 'pirkkalaiset'. Malungs boktryckeri AB. Malung, Sweden. 1991.