Västerbotten është provincë (landskap) në veri të Suedisë. Kufizohet me Gjirin e Botnisë dhe Kvarken në lindje, Ångermanland në jug dhe Lapland në perëndim dhe veri, si dhe Norrbotten në veri. Zona më e madhe urbane është Umeå.

Västerbotten
Stema Västerbotten
Location of Västerbotten
VendiSuedia Suedia
KrahinaNorrland
QarqetQarku Västerbotten
Sipërfaqja
 • Gjithsej15.093 km2 (5.827 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej229.751
 • Dendësia15/km2 (38/sq mi)
Kultura
 • LuljaMoor-king lousewort
 • KafshaCurlew
 • ZoguHen harrier
 • PeshkuLamprey
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Administrata Redakto

Provincat e Suedisë nuk shërbejnë për qëllime administrative apo politike, por janë entitete historike dhe kulturore. Qarku administrativ, Qarku Västerbotten, përbëhet nga provinca dhe pjesa jugore e Lapnlandit suedez.

Gjeografia Redakto

Västerbotten u nda në distrikte.

Qytete Redakto

Qendër banimi Redakto

Faktet Redakto

  • Mali më i madh: Åmliden (550 metra)
  • Liqeni më i madh: Bygdeträsket

Historia Redakto

Deri në Luftën Finlandeze 1808-1809, dhe Traktatin e Fredrikshamn, provinca Västerbotten përfshinte gjithashtu një pjesë të vogël të veriut ekstrem të Finlandës së sotme. Kjo pjesë më vonë është integruar në Lapland, Finlandë. Österbotten, Botnia Lindore ose Ostrobothnia, shtrihej në anën finlandeze të detit, dhe ky emër i krahinës mbijeton ende.

Pas Traktatit të Fredrikshamn, i cili ripërcaktoi skicat dhe orientimin e Suedisë, në vitin 1810, Qarku Västerbotten u nda në dy pjesë. Pjesa veriore u bë Qarku Norrbotten dhe vendasit suedisht-folës të Norrbotten (që në vetvete është një zonë shumëgjuhëshe) shpejt filluan t'i referoheshin vetes si Norrbothnian. Kështu, kufijtë e qarkut çuan gradualisht në një identitet provincial lokal. Në ditët e sotme Norrbotten konsiderohet një provincë më vete, edhe pse provincat kishin pushuar së pasuri ndonjë rëndësi administrative ose juridike qindra vjet përpara vitit 1810.

Regjimenti Västerbotten ishte regjimenti provincial.

Referime Redakto

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2021" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. Marrë më 2022-12-28.