Ångermanland është provincë (landskap) në veri të Suedisë. Kufizohet me Lapland të Suedisë, Västerbotten, Medelpad dhe Jämtland.

Ångermanland
Stema Ångermanland
Location of Ångermanland
VendiSuedia Suedia
KrahinaNorrland
QarqetQarku Västernorrland
Qarku Jämtland
Qarku Västerbotten
Sipërfaqja
 • Gjithsej19.507 km2 (7.532 sq mi)
Popullsia
 (31 dhjetor 2019)[1]
 • Gjithsej130 923
Grup etnik
 • GjuhaSuedisht (Suedishtja veriore)
Kultura
 • LuljaHeartsease
 • KafshaBeaver
 • PeshkuLavaret
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Administrata

Redakto

Provincat tradicionale të Suedisë, megjithëse mbeten të rëndësishme kulturalisht dhe historikisht, nuk shërbejnë më si entitete administrative apo politike. Zemrat e Ångermanland shtrihen në qarkun e sotëm Västernorrland, me pjesën e mbetur të provincës tradicionale që tani është pjesë e qarqeve Västerbotten dhe Jämtland.

Gjeografia

Redakto

Ångermanland është provinca e gjashtë më e madhe në Suedi me një sipërfaqe e cila është rreth 19,800 km² dhe rreth 1,000 km² është me ujë.

Natyra e pjesës perëndimore të Ångermanland ndikohet shumë nga prania e lumit Ångerman. Edhe pse tokat e provincës në përgjithësi janë shumë djerrë për kultivim, ka bujqësi të punueshme në zonat ngjitur me lumenjtë - në veçanti lumin Ångerman.

Bregdeti i Angermanland është malor dhe përmban një arkipelag të gjerë me shumë ishuj të pjerrët, gjire të thella dhe fjorde - mes tyre gryka e lumit Ångerman. Në përgjithësi, peizazhi konsiderohet piktoresk, veçanërisht në rajonin e pyllëzuar të dendur Ådalen rreth lumit Ångerman. Peizazhi është i larmishëm, me lugina, shkëmbinj dhe moçalje.

Qyteti më i madh sot është Örnsköldsvik, në bregdet, me rreth 33,000 banorë. Pasohet nga Härnösand me 18,000.

Zonat urbane

Redakto

Qytetet e mëposhtme kishte më shumë se 10000 banorë:[2]

 1. Örnsköldsvik, &0000000000028991.00000028.991
 2. Härnösand, &0000000000017556.00000017.556

Zonat urbane me më shumë se 1000 banorë:[2]

 1. Sollefteå, &0000000000008562.0000008.562
 2. Kramfors, &0000000000005990.0000005.990
 3. Nordmaling, &0000000000002546.0000002.546
 4. Bollstabruk, &0000000000001871.0000001.871
 5. Bjästa, &0000000000001808.0000001.808
 6. Husum, &0000000000001647.0000001.647
 7. Långsele, &0000000000001584.0000001.584
 8. Köpmanholmen, &0000000000001237.0000001.237
 9. Bredbyn

Referime

Redakto
 1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2019" (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2020. Marrë më 10 tetor 2020.
 2. ^ a b SCB; Statistiska meddelanden, Tätorter 2010 Folkmängd 31 december 2010. Läst 8 augusti 2011.