Lapland është provincë në veri të Suedisë, kufizohet me Jämtland, Ångermanland, Västerbotten, Norrbotten, Norvegjinë dhe me Finlandën.

Lapland
Rajon
Stema zyrtare e Lapland
Location of Lapland
Popullsia
 • Gjithsej94.350

PopullsiaRedakto

Sipas vitit 2009-tës, popullsia e Lapland është 94,350. Qyteti më i madhë është Kiruna me 18.154 banorë.

GjeografiaRedakto

Lappland ka një sipërfaqe me 109,702 km2, barabartë me Portugalinë. Mali më i lartë është Kebnekaises, i cili është me 2111 metra. Lappland përbëhet nga pyje, tundra dhe male.

LiqeneRedakto

 • Akkajaure
 • Hornavan
 • Storavan
 • Storuman
 • Torneträsk
 • Uddjaure
 • Virihaure
 • Malgomaj

LumenjRedakto

 • Lule
 • Kalix
 • Pite
 • Skellefte
 • Torne
 • Ume
 • Ångerman
 • Vindel
 • Öre
 • Lögde
 • Byske

KlimaRedakto

Lappland ka klimë polare. Në stinën e dimrit, temperatura mund të ulet deri nën -40 °C, por temperatura e mesme në janar është −10 dhe −15 °C. Në verë, Lapland pavarësisht vendndodhjes së saj të veriut ka motin mjaft të ngrohtë me deri në 25-30 gradë.

Lidhje të jashtmeRedakto