Samët

Samët (ose të njohur edhe si populli Sámi ose Saami, tradicionalisht të njohur në gjuhën angleze si Lapps ose Laplanders) janë një popull indigjen Finno-Ugrik të cilët popullojnë rajonin Sapmi të Arktikut, e cila sot përfshin pjesën më

Samët (ose të njohur edhe si populli Sámi ose Saami, tradicionalisht të njohur në gjuhën angleze si Lapps ose Laplanders) janë një popull  indigjen Finno-Ugrik të cilët popullojnë rajonin Sapmi të Arktikut, e cila sot përfshin pjesën më të largët dhe më veriore të Norvegjisë, Suedisë, Finlandës, dhe Gadishullin Kola të Rusisë. Samët janë populli i vetëm indigjenë në Skandinavi të njohur dhe të mbrojtur sipas konventave ndërkombëtare të popullësive vendase, si populli më verior i Evropës.[8] Territori i paraardhësëve të tyre ende nuk janë përcaktuar mirë. Gjuha e tyre tradicionale është gjuha Sami e cila është klasifikuar si një degë e familjes së gjuhës uralike.

Sámët (popull)
Sámi people
Flamuri i Samëve
Rajone me popullsi të konsiderueshme
Stampa:Country data Sápmi 63,831–107,341
 Norway37,890–60,000[1][2]
 United States30,000[3]
 Sweden14,600–36,000[2][4]
 Finland9,350[5]
 Russia1,991[6]
 Ukraine136[7]
Fetë
Lutheranism, Laestadianism, Orthodoxy, Shamanism, Atheism, Irreligion
Grupe etnike të lidhura
Baltic Finns (Finnic peoples)

Galeria Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Statistic Norway, SSB., arkivuar nga origjinali më 9 mars 2012 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Thomasson, Lars; Sköld, Peter. "Samer". Nationalencyklopedin (në suedisht). Cydonia Development. Marrë më 22 qershor 2015.
  3. ^ The International Sami Journal, Baiki, arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2015, marrë më 25 mars 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ethnologue. "Languages of Sweden". Ethnologue.com. Marrë më 2013-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Eduskunta — Kirjallinen kysymys 20/2009, FI: Parliament, arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2014 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Russian census of 2002, RU, arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011, marrë më 25 mars 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ State statistics committee of Ukraine - National composition of population, 2001 census (Ukrainian)
  8. ^ F. Norokorpi, Yrjö (2007). "World Heritage and the Arctic". Case study: Struve Geodetic Arc. UNESCO. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto