Finlanda jugperëndimore (finlandisht: Lappi; suedisht: Lappland) është një rajon në veri të Finlandës. Lapland kufizohet me Ostrobothnia Veriore në jug. Gjithashtu kufizohet me Gjiri Bothnia, Norrbotten CountySuedi, Finnmark dhe TromsNorvegji, dhe Murmansk OblastRusi.

Lapland
Lapin maakunta
Lapplands landskap
Stema zyrtare e Lapland
Location of Lapland
Popullsia
 • Gjithsej181.815
Faqja zyrtarelapinliitto.fi

HistoriaRedakto

KomunatRedakto

Komunat sipas popullsisë (qytetet të shënuara me shkronja të theksuara.)
Komuna Popullsia (2014) Sipërfaqja (km²) Dendësia (pop. për km²)
Rovaniemi 61,568 8,016.84 8.02
Tornio 22,333 1,348.85 18.84
Kemi 21,939 747.51 232.23
Sodankylä 8,825 12,415.48 0.76
Keminmaa 8,474 647.23 13.69
Kemijärvi 7,889 3,930.91 2.29
Inari 6,818 17,333.54 0.45
Kittilä 6,469 8,262.94 0.79
Ylitornio 4,454 2,212.38 2.22
Ranua 4,093 3,694.80 1.21
Kolari 3,842 2,617.77 1.51
Salla 3,789 5,873.08 0.68
Pello 3,674 1,863.68 2.17
Posio 3,636 3,544.81 1.20
Simo 3,299 2,086.39 2.34
Tervola 3,238 1,592.04 2.12
Muonio 2,375 2,037.80 1.25
Enontekiö 1,892 8,391.35 0.24
Utsjoki 1,259 5,372.01 0.25
Savukoski 1,100 6,495.95 0.17
Pelkosenniemi 949 1,881.57 0.53
Gjithsej 181,815 100,366.93 1.97


ReferimetRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto