Finlanda jugperëndimore (finlandisht: Lappi; suedisht: Lappland) është një rajon në veri të Finlandës. Lapland kufizohet me Ostrobothnia Veriore në jug. Gjithashtu kufizohet me Gjiri Bothnia, Norrbotten CountySuedi, Finnmark dhe TromsNorvegji, dhe Murmansk OblastRusi.

Lapland
finlandisht : Lapin maakunta
Lapplands landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Kryeqyteti Rovaniemi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 98984 km2
Popullsia 181,815 banorë (2014-12-31)
Dendësia 1.8/km2 (4.8/sq mi banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare lapinliitto.fi

HistoriaRedakto

KomunatRedakto

 Artikulli kryesor: Komunat e Lapland.
Komunat sipas popullsisë (qytetet të shënuara me shkronja të theksuara.)
Komuna Popullsia (2014) Sipërfaqja (km²) Dendësia (pop. për km²)
Rovaniemi 61,568 8,016.84 8.02
Tornio 22,333 1,348.85 18.84
Kemi 21,939 747.51 232.23
Sodankylä 8,825 12,415.48 0.76
Keminmaa 8,474 647.23 13.69
Kemijärvi 7,889 3,930.91 2.29
Inari 6,818 17,333.54 0.45
Kittilä 6,469 8,262.94 0.79
Ylitornio 4,454 2,212.38 2.22
Ranua 4,093 3,694.80 1.21
Kolari 3,842 2,617.77 1.51
Salla 3,789 5,873.08 0.68
Pello 3,674 1,863.68 2.17
Posio 3,636 3,544.81 1.20
Simo 3,299 2,086.39 2.34
Tervola 3,238 1,592.04 2.12
Muonio 2,375 2,037.80 1.25
Enontekiö 1,892 8,391.35 0.24
Utsjoki 1,259 5,372.01 0.25
Savukoski 1,100 6,495.95 0.17
Pelkosenniemi 949 1,881.57 0.53
Gjithsej 181,815 100,366.93 1.97


ReferimetRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto