21 komunatLaplandFinlandë janë të ndara në gjashtë nën-rajone:

Nën-rajoni Rovaniemi Redakto

Nën-rajoni Kemi-Tornio Redakto

Nën-rajoni Torne Valley Redakto

Nën-rajoni Laplandi Lindor Redakto

Nën-rajoni Tunturi Lapland Redakto

Nën-rajoni Laplandi Verior Redakto

Komunat e mëparshme Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Komunat e Lapland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale