Utsjoki (finlandisht: Utsjoen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Lapland, dhe është pjesë e rajonit Lapland.

Utsjoki
Utsjoen kunta
Komunë
Kisha e Utsjoki dhe një kasolle druri
Kisha e Utsjoki dhe një kasolle druri
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej1.265 [1]
Faqja zyrtarewww.utsjoki.fi

Komuna u themelua në vitin 1876. Komuna ka një popullsi prej 1,265 (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5,371.78 kilometra katrorë (2,074.06 sq mi) prej të cilës 227.51 km2 (87.84 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 0.25 banor për kilometër katror (0.65/sq mi).

Referime Redakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 22 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Utsjoki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale