Sodankylä (finlandisht: Sodankylän kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Lapland, dhe është pjesë e rajonit Lapland.

Sodankylä
Qytet
Vendndodhja
Sodankylä is located in Finlanda
Sodankylä
Sodankylä

Koordinatat: 67°25′V 26°35′L / 67.417°V 26.583°L / 67.417; 26.583

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Lapland
Provinca Lapland
Kryetari i komunës Viljo Pesonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,415.46 [1] km2
Dendësia 0.75 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto