Rovaniemi

qytet në Finlandë

Rovaniemi (finlandisht: Rovaniemen kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e provincës dhe rajonit Lapland.

Rovaniemi
Rovaniemen kaupunki
Komunë
noform
Rovaniemi from air, October 1999
Stema_figura
Vendndodhja
Rovaniemi is located in Finlanda
Rovaniemi
Rovaniemi

Koordinatat: 66°30′V 25°44′L / 66.500°V 25.733°L / 66.500; 25.733

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Lapland
Provinca Lapland
Kryetari i komunës Esko Lotvonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8,016.72 [1] km2
Popullsia 61,329 [2] banorë
Dendësia 8.09 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1960
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.rovaniemi.fi

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto