Ostrobothnia Veriore (finlandisht: [Pohjois-Pohjanmaa] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help); suedisht: [Norra Österbotten] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është rajon në Finlandë. Kufizohet me rajonet finlandeze Lapland, Kainuu, Savonia Veriore, Finlana Qendrore dhe Ostrobothnia Qendrore, gjithshtu me Republikën Karelia të Rusisë.

Ostrobothnia Veriore
Pohjois-Pohjanmaan maakunta
Norra Österbottens landskap
Stema zyrtare e Ostrobothnia Veriore
Location of Ostrobothnia Veriore
Popullsia
 • Gjithsej403.287
Faqja zyrtarepohjois-pohjanmaa.fi

KomunatRedakto

Gjithsej ka 29 komuna në Ostrobothnia-n Veriore.

Lidhje të jashtmeRedakto