Kainuu (suedisht: Kajanaland; Rusisht: Кайнуу) është një rajon (maakunta / landskap) i Finlandës. Ky rajon kufizohet me Ostrobothnia Veriore, Karelia Veriore dhe Savonia Veriore. Në lindje gjithashtu kufizohet me Rusinë. Kainuu në baladat e lashta skandinave njihet si Kvenland.

Kainuu
Kainuun maakunta
Kajanalands landskap
Stema zyrtare e Kainuu
Location of Kainuu
Popullsia
 • Gjithsej79.975
Faqja zyrtarekainuu.fi

KomunatRedakto

 
Komunat e Rajonit Kainuu:1.Kajaani 2.Vaala 3.Paltamo 4.Ristijärvi 5.Sotkamo 6. Kuhmo 7.Suomussalmi 8.Hyrynsalmi 8.Puolanka


Kainuu ka nëntë komuna.

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto


Coordinates: 64°30′N 28°00′E / 64.500°N 28.000°E / 64.500; 28.000