Kuhmo (finlandisht: Kuhmon kaupunki; Rusisht: Кухмо), është një qytezë dhe komunëFinlandë. Është e vendosur në pjesën juglindore të rajonit Kainuu.

Kuhmo
Qytet
Vendndodhja
Kuhmo is located in Finlanda
Kuhmo
Kuhmo

Koordinatat: 64°7.5′V 29°31′L / 64.1250°V 29.517°L / 64.1250; 29.517

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kainuu
Kryetari i komunës Eila Valtanen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,456.82 [1] km2
Dendësia 1.86 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

Komuna ka një popullsi prej 8,934 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5,456.82 kilometra katrorë (2,106.89 sq mi) prej të cilave 649.97 km2 (250.95 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 1.86 banorë për kilometër katrorë (4.8/sq mi). Ka një kufi të gjatë 120 kilometra (75 mi) me Rusinë.

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura population_count

Lidhje të jashtmeRedakto