Savoni Veriore (finlandisht: Pohjois-Savo; suedisht: Norra Savolax) është një rajon në lindje të Finlandës. Kuopio është qyteti më i madh i rajonit.

Savonia Veriore
finlandisht : Pohjois-Savon maakunta
Norra Savolax landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Savonia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 20366.70 km2
Popullsia 248,430 banorë (2009)
Dendësia 12/km2 (20/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare pohjois-savo.fi

KomunatRedakto

 Artikulli kryesor: Komunat e Savonias Veriore.

Savonia Veriore përfshinë 19 komuna. 5 prej të cilave janë qytete.

Lidhje të jashtmeExternal linksRedakto