Kuopio (finlandisht: Kuopion kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Savonia Veriore.

Kuopio
Kuopion kaupunki
Qytet
noform
Pamje e Kuopio nga kulla Puijo
Stema_figura
Vendndodhja
Kuopio is located in Finlanda
Kuopio
Kuopio

Koordinatat: 62°53′33″V 27°40′42″L / 62.89250°V 27.67833°L / 62.89250; 27.67833

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Veriore
Kryetari i komunës Petteri Paronen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,317.24[1] km2
Popullsia 110,999 [2] banorë
Dendësia 69.49 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1653
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal FI-00100
Koordinatat 62° 53′ 33″ Veri

27° 40′ 42″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kuopio.fi

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto