Kaavi (finlandisht: Kaavin kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Veriore. Komunat fqinje janë Kuopio, Juuka, Polvijärvi, Outokumpu dhe Tuusniemi.

Kaavi
Kaavin kunta
Komunë
Kaavi është i vendosur në Savonian Veriore.
Kaavi është i vendosur në Savonian Veriore.
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej3.193[1]
{{{postal_code_type}}}
FI-73600 - [2]
Faqja zyrtarewww.kaavi.fi

Komuna ka një popullsi prej 3,193 banorë (31.12.2015) [1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 789.58 kilometra katror (304.86 sq mi) prej të cilave 115.49 kilometra katror (44.59 sq mi) është uji.[3] Dendësia e popullsisë është 4.74 banorë për kilometër katror (<12/sq mi).

Binjakëzime

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b "Väestötietojärjestelmä, rekisteritilanne 31.12.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2016. Marrë më 9 janar 2016.
  2. ^ "Posti, Postal Codes: Kaavi" (në finlandisht, samishte veriore, dhe anglisht). Posti. Marrë më 9 janar 2016.
  3. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2015" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 janar 2015.[lidhje e vdekur]
  4. ^ "Suomen kuntien ystävyyskunnat" (në finlandisht). Embassy of Finland in Estonia. Marrë më 9 janar 2016.

Lidhje të jashtme

Redakto