Juuka (finlandisht: Juuan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Karelia Veriore.

Juuka
Juuan kunta
Komunë
noform
Kisha Juuka
Stema_figura
Vendndodhja
Juuka is located in Finlanda
Juuka
Juuka
Vendndodhja e Juuka në Finlandë

Koordinatat: 63°14.5′V 29°15′L / 63.2417°V 29.250°L / 63.2417; 29.250

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Karelia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Pekka Pietiäinen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,846.57 km2[1] km2
Popullsia 5,119[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.juuka.fi

Komuna ka një popullsi prej 5,119 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,846.57 kilometra katror (712.96 sq mi) prej të cilave 344.78 km2 (133.12 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 3.41 banorë për kilometër katror (8.8/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 5 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Juuka – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale