Karelia Veriore (finlandisht: Pohjois-Karjala; suedisht: Norra Karelen) është një rajon në lindje të Finlandës. Kufizohet me rajonet e Kainuu, Savonia Veriore , Savonia Jugore dhe Karelia Jugor, gjithshtu edhe me Rusinë.

Karelia Veriore
Pohjois-Karjala
Norra Karelen
Stema zyrtare e Karelia Veriore
Location of Karelia Veriore
Popullsia
 • Gjithsej166.500
Faqja zyrtarepohjois-karjala.fi

Qyteti Joensuu është kryeqyteti i rajonit.

Komunat

Redakto


Karelia e Veriut është e ndarë në 13 komuna.

Edukimi

Redakto

Institucionet e larta të shkollimit në Karelia-n e Veriut janë:

të dy ndodhen në qytetin Joensuu.

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto