Karelia Veriore (finlandisht: Pohjois-Karjala; suedisht: Norra Karelen) është një rajon në lindje të Finlandës. Kufizohet me rajonet e Kainuu, Savonia Veriore , Savonia Jugore dhe Karelia Jugor, gjithshtu edhe me Rusinë.

Karelia Veriore
finlandisht : Pohjois-Karjala
Norra Karelen
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Karelia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 21584.41 km2
Popullsia 166500 banorë (2009)
Dendësia 7.7/km2 (20/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare pohjois-karjala.fi

Qyteti Joensuu është kryeqyteti i rajonit.

KomunatRedakto

 Artikulli kryesor: Komunat e Karelias Veriore.

Karelia e Veriut është e ndarë në 13 komuna.

EdukimiRedakto

Institucionet e larta të shkollimit në Karelia-n e Veriut janë:

të dy ndodhen në qytetin Joensuu.

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto