14 komunat e Karelias VerioreFinlandë janë të ndara në pesë nën-rajone:

Nën-rajoni JoensuuRedakto

Nën-rajoni Karelia QendroreRedakto

Nën-rajoni Pielinen KareliaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Komunat e Karelias Veriore – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale