Outokumpu

qytet në Finlandë
(Përcjellë nga Outokumpu, Finland)


Outokumpu (finlandisht: Outokummun kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Karelia Veriore.

Outokumpu
Outokummun kaupunki
Qytet
Stema_figura
Vendndodhja
Outokumpu is located in Finlanda
Outokumpu
Outokumpu
Vendndodhja e Outokumpu në Finlandë

Koordinatat: 62°43.5′V 29°1′L / 62.7250°V 29.017°L / 62.7250; 29.017

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Karelia Veriore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Pirjo Puustjärvi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 584.06[1] km2
Popullsia 7,152 [2] banorë
Dendësia 16.04 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1968
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.outokummunkaupunki.fi

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 14 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto