Vaala është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Ostrobothnias Veriore. Themeluar në vitin 1954 (pasardhëse e komunës Säräisniemi, e themeluar në vitin 1867), komuna ka një popullsi prej 3,118 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,763.95 kilometra katrorë (681.06 sq mi) prej të cilave 461.45 km2 (178.17 sq mi) janë uji [2]. Dendësia e popullsisë është 2.39 banorë për kilometër katror (6.2/sq mi).

Vaala
Komunë
Mjegulla ngrihet nga lumi Oulujoki në Vaala
Mjegulla ngrihet nga lumi Oulujoki në Vaala
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej3.118 [1]
Faqja zyrtarewww.vaala.fi

Referime

Redakto
  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 3 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto