8 komunat e Finlandës JugperëndimoreFinlandë janë të ndara në nën-rajone.


Nën-rajoni Kajaani Redakto

1. Kajaani (Kajana)
2. Paltamo (Paldamo)
3. Ristijärvi
4. Sotkamo

Nën-rajoni Kehys-Kainuu Redakto

5. Kuhmo
6. Suomussalmi
7. Hyrynsalmi
8. Puolanka (Puolango)

 
Një hartë e Kainuu me komunat

Komunat e mëparshme Redakto

Lidhje të jashmte Redakto

  Commons: Komunat e Kainuu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale