Kajaani (finlandisht: Kajaanin kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën , dhe është pjesë e rajonit Kainuu.

Kajaani
Kajaanin kaupunki
Qytet
noform
Bashkia e vjetër
Stema_figura
Vendndodhja
Kajaani is located in Finlanda
Kajaani
Kajaani
Vendndodhja e Kajaani në Finlandë

Koordinatat: 64°13.5′V 27°44′L / 64.2250°V 27.733°L / 64.2250; 27.733

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kainuu
Kryetari i komunës Jari Tolonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,264.01 [1] km2
Popullsia 37,643 [2] banorë
Dendësia 20,51 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1651[3]
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare Official website

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Thomas Hall (16 dhjetor 2003). Planning and Urban Growth in Nordic Countries. Routledge. fq. 70. ISBN 978-1-135-82987-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Thomas Riis; Julia-K. Büthe (1 gusht 2000). Studien zur Geschichte des Ostseeraumes III. www.verlag-ludwig.de. fq. 51. ISBN 978-87-7838-260-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto