Finlanda jugperëndimore e njohur gjithashtu në anglisht si Finland Proper ("Finlanda e Duhur" ose "Finlanda e Vërtetë")[3] (finlandisht: Varsinais-Suomi, suedisht: Egentliga Finland) është rajon dygjuhësor në jugperëndimFinlandës që kufizohet me rajonet e Satakunta, Tavastia Proper, Åland and Uusimaa. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i këtij rajoni është Turku me 182,000 banorë, i cili ka qënë edhe kryeqyteti i Finlandës nga themelimi rreth shekullit të 13-të e deri në vitin 1812.

Finlanda Jugperëndimore
finlandisht : Varsinais-Suomen maakunta
Egentliga Finlands landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Finland Proper
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10910.05[1] km2
Popullsia 470,880 banorë (2011[2])
Dendësia 43/km2 (110/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare varsinais-suomi.fi

Zona që përfshin rajoni Jugperëndimor është kryesisht i njëjtë si krahinë historike të "Finlandës të vërtet", e quajtur kështu për shkak se ajo është shtëpia e hershme e fisit të njohur si finlandezët. 5.7% e popullsisë së rajonit flet suedisht.

Prejardhja e emritRedakto

Emri "Finlanda e vërtet" ka një funksion historik. Në kohët historike, në zonën e tanishme jugore të Finlandës jetonin tre fise, të cilat ishin Finlandezët, Tavastianët dhe Karelianët. Pjesa jugperëndimore e vendit, krahina ku finlandezët jetonin, u quajt thjesht Finlandë (Finlandisht: Suomi).

KomunatRedakto

QytetetRedakto

 
Nën-rajonet e Finlandës së Vërtet, qytetet dhe komunat

Komuna të tjeraRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Këshilli rajonal i këtij rajoni përdor emrin "Finlanda jugperëndimore". Përkundër kësaj, Sektori për Planifikim Gjuhësor i Finlandës rekomandon emrin "Varsinais-Suomi", siç është sugjeruar edhe në deklaratën nga ana e Ministrisë së Brendëshme të Finlandës në vitin 1988. Instituti për Gjuhë i Finlandës liston emërimin zyrtar si "Varsinais-Suomi" Arkivuar 28 janar 2013 tek Wayback Machine.


Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 60°30′V 22°45′L / 60.500°V 22.750°L / 60.500; 22.750