Oripää (finlandisht: Oripään kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit jugperëndimor.

Oripää
Oripään kunta
Komunë
noform
Kishë në Oripää
Stema_figura
Vendndodhja
Oripää is located in Finlanda
Oripää
Oripää
Vendndodhja e Oripää në Finlandë

Koordinatat: 60°51′20″V 22°41′50″L / 60.85556°V 22.69722°L / 60.85556; 22.69722

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Asta Suominen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 117.73 [1] km2
Popullsia 1,400 [2] banorë
Dendësia 11.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 60° 51′ 20″ Veri

22° 41′ 50″ Lindje

Faqja Zyrtare www.oripaa.fi

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe suedisht). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe suedisht). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Oripää – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale