Uusikaupunki (finlandisht: Uudenkaupungin kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore.

Uusikaupunki
Uudenkaupungin kaupunki
Qytet
Tregu me Kishën e re në prapavijë
Tregu me Kishën e re në prapavijë
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej15.604 [1]
Faqja zyrtareuusikaupunki.fi

Komuna ka një popullsi prej 15,604 (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 551.65 kilometra katrorë (212.99 sq mi) prej të cilës 49.04 km2 (18.93 sq mi) janë ujërat e brendshme [2]. Dendësia e popullsisë është 31.05 banor për kilometër katror (80.4/sq mi).

Referime Redakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 22 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Uusikaupunki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale