Utajärvi është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Provinca Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore.

Utajärvi
Komunë
Kisha e Utajärvi
Kisha e Utajärvi
Official seal of {{{official_name}}}
Vendndodhja e Utajärvi në Finlandë
Vendndodhja e Utajärvi në Finlandë
Population
 • Total2.911 [1]
Websitewww.utajarvi.fi

Komuna ka një popullsi prej 2,911 (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,736.70 kilometra katrorë (670.54 sq mi) prej të cilës 65.55 km2 (25.31 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 1.74 banor për kilometër katror (4.5/sq mi).

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 22 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Utajärvi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale