Ostrobothnia Qendrore (finlandisht: Keski-Pohjanmaa; suedisht: Mellersta Österbotten) është një rajonFinlandë. Ky rajon kufizohet me Ostrobothnia, Ostrobothnia Veriore, Finlanda Qendrore, Ostrobothnia Jugore.

Ostrobothnia Qendrore
finlandisht : Keski-Pohjanmaan maakunta
Mellersta Österbottens landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Ostrobothnia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5706.39 km2
Popullsia 68,677 banorë (2013)
Dendësia 12/km2 (31/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare keski-pohjanmaa.fi

KomunatRedakto

 Artikulli kryesor: Komunat e Ostrobothnias Qendrore.

Gjithsej janë tetë komuna në Ostrobothnia-n Qendrore. Qytetet dhe qytezat janë të shënuara me shkronja të theksuara.

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 63°30′V 24°15′L / 63.500°V 24.250°L / 63.500; 24.250