Ostrobothnia Jugore (finlandisht: Etelä-Pohjanmaa; suedisht: Södra Österbotten) është një nga 20 rajonet e Finlandës.

Ostrobothnia Jugore
finlandisht : Etelä-Pohjanmaan maakunta
Södra Österbottens landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Ostrobothnia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13999.63 km2
Popullsia 193,977 banorë (2013)
Dendësia 14/km2 (31/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
ISO 3166 FI-03
Faqja Zyrtare etelapohjanmaa.fi

Seinäjoki është kryeqendra e rajonit dhe njëkohësisht qyteti më i madh në zonë.

KomunatRedakto

Gjithsej janë 18 komuna në rajonin e Ostrobothnias Jugore.

KulturaRedakto

Disa njerëz e kanë bërë këtë rajon më të njohur në botë. Për shembull, The Dudesons dhe triko tradicionale finlandez Jussishirt janë diçka që njerzve u kujtohen kur i pyet për Ostrobothnian Jugore.

Një nga festivalet më të mëdha të rock-ut në Finlandë, Provinssirock dhe festivali më i vjetër "tango", Tangomarkkinat, që të dy mbahen në Seinäjoki.

GalleryRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto