Seinäjoki (finlandisht: Seinäjoen kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Seinäjoki
Seinäjoen kaupunki
Qytet
Top: Panorama view of Seinäjoki from the Jouppilanvuori hill, 2nd: Torikeskus Street and Koulukatu area, 3rd left: Lakeuden Risti Church, 3rd upper right: Aalto Center (Aaltokeskus), 3rd lower right: Lakeuden Risti Park, Bottom: View of downtown Seinäjoki from Alvar Aalto Tower
Top: Panorama view of Seinäjoki from the Jouppilanvuori hill, 2nd: Torikeskus Street and Koulukatu area, 3rd left: Lakeuden Risti Church, 3rd upper right: Aalto Center (Aaltokeskus), 3rd lower right: Lakeuden Risti Park, Bottom: View of downtown Seinäjoki from Alvar Aalto Tower
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej61.163 [1]
Faqja zyrtarewww.seinajoki.fi

Referime

Redakto
  1. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 21 dhjetor 2015.
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme

Redakto