Ostrobothnia (suedisht: Österbotten; finlandisht: Pohjanmaa) është një rajon në Finlandë. Ky rajon ndodhet në Finlandën Perëndimore. Kufizohet me rajonet Ostrobothnia Qendrore, Ostrobothnia Jugore, dhe Satakunta dhe është një nga katër rajont moderne të cilat e përbëjnë provincën historike të Ostrobothnia-s.

Finlanda Jugperëndimore
finlandisht : Österbottens landskap
Pohjanmaan maakunta
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Ostrobothnia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7932.36 [1] km2
Popullsia 180,384 banorë (2013 [2])
Dendësia 23/km2 (59/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare osterbotten.fi

KomunatRedakto

 Artikulli kryesor: Komunat e Ostrobothnias.

Në rajonin Ostrobothnia ka gjithsej 15 komuna. Qytetet dhe qytezat janë të shënuara me shkronja të theksuara, dhe lidhjet janë vetëm në emrat gjuhës shumicë.

Emrat në finlandisht Emrat në suedisht Popullsia[3] Folës të suedishtes[4] Folës të finlandishtes[3]
Isokyrö Storkyro 4,831 0.6% 98.9%
Pietarsaari Jakobstad 19,562 56.4% 40.2%
Kaskinen Kaskö 1,304 28.1% 68.1%
Mustasaari Korsholm 19,294 70.2% 28.7%
Korsnäs Korsnäs 2,212 91.2% 3.2%
Kristiinankaupunki Kristinestad 6,828 56.6% 42.2%
Kruunupyy Kronoby 6,670 83.3% 15.6%
Laihia Laihela 8,103 1% 98.3%
Luoto Larsmo 5,136 92.5% 6.5%
Maalahti Malax 5,589 88.2% 9.1%
Närpiö Närpes 9,422 88.4% 5.8%
Uusikaarlepyy Nykarleby 7,537 89.3% 8.1%
Pedersöre Pedersöre 11,114 90.1% 9%
Vaasa Vasa 66,581 24.8% 69.8%
Vöyri Vörå 6,702 84.6% 13.6%

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.
  3. ^ "Population according to language and the number of foreigners and land area km2 by area as of 31 December 2008"[lidhje e vdekur].

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Ostrobothnia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Koordinatat: 63°V 22°L / 63°V 22°L / 63; 22