Satakunta (suedisht: Satakunda, Latin: Finnia Septentrionalis ose Satagundia) është një rajon (maakunta / landskap) i Finlandës, ish pjesë e Provincës Perëndimore të Finlandës. Kufizohet me rajonet: Finlanda Jugperëndimore, Pirkanmaa, Ostrobothnia Jugore dhe Ostrobothnia. Kryeqyteti i rajonit është Pori. Emri i rajonit fjalë për fjalë do të thotë njëqind.

Satakunta
finlandisht : Satakunnan maakunta
Satakunda landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Satakunta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8412.47 km2
Popullsia 224,556 banorë (2013)
Dendësia 27/km2 (20/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
ISO 3166 FI-17
Faqja Zyrtare satakunta.fi

KomunatRedakto

 Artikulli kryesor: Komunat në Satakunta.

Rajoni Satakunta është i përbërë nga 19 komuna.

Lidhje të jashtmeRedakto


Koordinatat: 61°20′V 22°00′L / 61.333°V 22.000°L / 61.333; 22.000