Satakunta

Satakunta (suedisht: Satakunda, Latin: Finnia Septentrionalis ose Satagundia) është një rajon (maakunta / landskap) i Finlandës, ish pjesë e Provincës Perëndimore të Finlandës. Kufizohet me rajonet: Finlanda Jugperëndimore, Pirkanmaa, Ostrobothnia Jugore dhe Ostrobothnia. Kryeqyteti i rajonit është Pori. Emri i rajonit fjalë për fjalë do të thotë njëqind.

Satakunta
Satakunnan maakunta
Satakunda landskap
Stema zyrtare e Satakunta
Location of Satakunta
Popullsia
 • Gjithsej224.556
Faqja zyrtaresatakunta.fi

Komunat Redakto

Rajoni Satakunta është i përbërë nga 19 komuna.

Lidhje të jashtme Redakto

61°20′N 22°00′E / 61.333°N 22.000°E / 61.333; 22.000