Ulvila (finlandisht: Ulvilan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Satakunta.

Ulvila
Ulvilan kaupunki
Qytet
Ulvila Church
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Vendndodhja e Ulvila në Finlandë
Vendndodhja e Ulvila në Finlandë
Popullsia
 • Total13.415 [1]
Faqja zyrtarewww.ulvila.fi

Komuna ka një popullsi prej 13,415 (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 422.52 kilometra katror (163.14 sq mi) prej të cilave 21.82 km2 (8.42 sq mi) janë uji[2]. Dendësia e popullsisë është 33.48 banor për kilometër katror (86.7/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 22 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Ulvila – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale