15 komunatRajonit OstrobothniaFinlandë janë të ndara në katër nën-rajon. Të dyja, edhe vendndodhja e tyre dhe gjuha dominuese nënkuptojnë këto ndarje; Kyrönmaa, për shembull, është vendbanim me folës të finlandishtes, ndërsa të tjerat janë me shumicë folës të suedishtes. Shumica e vendeve kanë dy emra, suedez dhe finlandez.


Nën-rajoni KyrönmaaRedakto

Nën-rajoni VaasaRedakto

Nën-rajoni SydösterbottenRedakto

Nën-rajoni JakobstadRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Municipalities in Ostrobothnia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale