Kokkola (finlandisht: Kokkolan kaupunki suedisht: Karleby stad), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Qendrore.

Kokkola
Kokkolan kaupunki Karleby stad
Qytet
noform
Bashkia e vjetër në Kokkola
Stema_figura
Vendndodhja
Kokkola is located in Finlanda
Kokkola
Kokkola
Vendndodhja e Kokkola në Finlandë

Koordinatat: 63°50.2′V 23°8′L / 63.8367°V 23.133°L / 63.8367; 23.133

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Antti Isotalus
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,730.81 [1] km2
Popullsia 47,430 [2] banorë
Dendësia 32.84 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1620
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kokkola.fi

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Kokkola – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale