Liminka (finlandisht: Limingan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Provinca Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore. Liminka është e vendosur 25 kilometra në jug të Oulu.

Liminka
Limingan kunta
Komunë
Kisha në Liminka
Kisha në Liminka
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej9.847 [1]
Faqja zyrtarewww.liminka.fi

Komuna ka një popullsi prej 9,847 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 651.64 kilometra katrorë (251.60 sq mi) prej të cilave 14.54 km2 (5.61 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 15.46 banor për kilometër katror (40.0/sq mi). Komunat fqinje janë Kempele, Lumijoki, Muhos, Oulunsalo, Siikajoki, Siikalatva, Tyrnävä dhe Vaala.

Historia

Redakto

Liminka është themeluar në vitin 1477.

Nga folklorit, emri Liminka vjen nga gjigandi imagjinar, Limmi.

Liminganlahti Bay është një parajsë e famshme e zogjve.

Binjakëzime

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 2 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  3. ^ "Välissuhted" (në estonisht). Nõo vald. Marrë më 2 maj 2012.

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Liminka – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 
Stacioni hekurudhor Liminka