Piteå (Finlandisht: Piitime) është qytet në provincën Norrbotten, Suedi. Qyteti ka pasur 22,913 banorë.

Piteå
Qytet
Pamja e parkut "Badhusparken" në Piteå
Pamja e parkut "Badhusparken" në Piteå
Popullsia
 • Gjithsej22.913
Faqja zyrtarewww.pitea.se

KlimaRedakto

Muajtë më të nxehta janë qershori, korriku dhe gushti me temperaturë të lartë prej 17 në 30 °C. Muajtë më të ftohta janë dhjetori, janari dhe shkurti me temperaturë të ulët prej -22 në -10 °C.

BinjakëzimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto