Trelleborg është qytet në provincën Skåne, Suedi me 49,359 banorë më 2016. Qyteti ndodhet në jug të Suedisë. Më parë, qyteti kishte emrin Threlæburgh.

Trelleborg
Qytet
noform
Pamje e një kishe në Trelleborg
Stema_figura
Emblema e Trelleborgut
Vendndodhja
Trelleborg is located in Suedia
Trelleborg
Trelleborg

Koordinatat: 55°22′V 13°10′L / 55.367°V 13.167°L / 55.367; 13.167

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Skåne
Komuna Komuna Trelleborg
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13.66 km2
Lartësia 105 - 155 m (m.n.d.)
Popullsia 43,359 banorë
Dendësia 2,071 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 231 XX
Prefiksi +46 410

BinjakëzimetRedakto