Blekinge është provincë (landskap) në juglindje të Suedisë. Blekinge shpesh quhet si "kopshti i Suedisë" dhe ka arkipelag.

Blekinge
Vendbanim
Stema_figura
Stema e Blekinges
Shteti Suedia Suedia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,941 km2
Popullsia 158,453 banorë (31-12-2016)
Dendësia 53,9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

HistoriaRedakto

Blekinge u bë pjesë e mbretërisë daneze dikur në fillim të shekullit 11-të. Blekinge ishte provincë e Danimarkës për mbi 600 vite, së bashku me provincën Skåne dhe Halland. Blekinge shpesh ishte bastisur dhe plaçkitur nga trupat suedeze gjatë luftës mes Danimarkës dhe Suedisë.

Gjatë epokës daneze, Sölvesborg ishte zyrë e administrimit në pjesën perëndimore të provincës dhe Kristianopel në pjesën lindore.

SportiRedakto

Futbolli në provincë administrohet nga Blekinge Fotbollförbund.